sobota, 7 decembra, 2024
ÚvodOstatnéVýroba cigár

Výroba cigár

Cesta k cigare je dlhý proces, ktorý si vyžaduje pozornú starostlivosť a prechádza od vypestovania zdravých rastlín tabaku, cez šúľanie cigár až po triedenie a balenie hotových produktov.

Vypestovanie vhodných rastlín tabaku trvá zhruba štyri mesiace. Základom dobrej cigary je vysoká kvalita krycích listov , ktoré cigare zabezpečujú arómu a celkový vzhľad. Náplň cigár tvoria všetky listy i viazacie, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti rastliny a viažu náplň, i krycie listy, ktoré rastú v hornej časti tabaku a sú najdôležitejšou súčasťou. Náplň vyrobená z listov sa obaľuje krycími listami, ktoré sa získavajú zo špeciálne vypestovaného tabaku – rastlín zvaných corojos. Tieto listy by nemali počas svojho rastu neprimerane zhrubnúť, za čo môže priame slnko a silnejšie svetlo, preto sa pestujú pod zavesenými plachtami. Po vypestovaní rastlín sa listy postupne ručne odrezávajú jediným ťahom noža. Krycie listy z koruny tabaku ukladajú plantážnici po piatich kusoch.

Krycie listy sa podľa odtieňa farieb delia na ľahké, suché, žlté,  lesklé a na listy s nevýraznou alebo lámavou kresbou. Ostatné listy rastlín tabaku, ktoré vyrástli na priamom slnku, sa rozdeľujú na viaceré kôpky podľa miesta, kde narástli, podľa veľkosti, vzhľadu a samozrejme i podľa vlastností, ktorými oplývajú. Listy z hornej časti rastliny, takzvané ligero, majú výraznejšiu chuť ako volado, listy vyrastené naspodku. Podľa výberu zmesi týchto náplňových listov sa vyrobia cigary ľahké, stredne silné alebo plné. Väčšinou sa mieša tabak z rôznych zberov a plantáži, vďaka čomu sú zmesi vyrovnanejšie a kvalitnejšie.

Roztriedené listy zviazané do zväzkov sa v takzvanej tabakovej stodole zavesia na žrde, kde pobudnú päť až sedem týždňov. Poriadne vysušené zväzky sa opäť roztriedia podľa veľkosti, farby a štruktúry do viacerých balíčkov, ktoré čaká fermentačný proces. Prikryté pokrývkami sa doslova dusia a kvasia, až pokým ich pracovníci neodkryjú a neochladia. Nasleduje ďalšie triedenie, potom oddelenie stopiek od všetkých viazacích listov, navlhčenie krycích listov a pokropenie náplňových listov zmesou vody a tabakovej šťavy. Všetky listy sa vyrovnajú a presunú sa k procesu druhého kvasenia, ktoré prebieha vo vyššej teplote ako prvé. Táto druhá fermentácia má i ten význam, že sa z tabaku odstraňuje časť nikotínu a dechtu, čo má za následok, že fajčenie cigár je oveľa menej zdraviu škodlivé ako fajčenie cigariet. Cigara je chutnejšia ako cigareta i z toho dôvodu, že je stopercentne prírodným výrobkom. Listy po druhej fermentácii cestujú formou balíkov do skladov, kde pomaly dozrievajú.

Ručne šúľané cigary
Náplň takýchto cigár prechádza pozdĺž celej cigary, zatiaľ čo náplň pri strojovo balených cigarách tvoria úlomky tabakových listov. Ručne šúľané cigary sú oveľa kvalitnejšie a takisto i drahšie. Zamestnanec továrne na takéto cigary musí byť veľmi zručný a pozorný. Náplňové listy, ktorých počet závisí od výsledného produktu, sa po dvoch až štyroch kusoch prikladajú k sebe, skrúcajú a obtáčajú sa dvomi viazacími listami. Výsledné zvitky sa vkladajú do drevených foriem, ktoré majú tvar výsledného predajného produktu. Po vylisovaní do požadovaného tvaru sa odstráni prebytočná tabaková náplň a pracovníci tovární tieto zvitky obalia natiahnutými krycími listami. Konce prichytia rastlinným lepom a cigaru pošúľajú do rovnomerného oblého tvaru. Cigara sa zaviečkuje malým odrezkom z krycieho listu a koniec cigary sa odsekne do požadovanej veľkosti.

Strojovo šúľané cigary
Náplň neprechádza celou cigarou, sú menej kvalitnejšie ako ručne balené cigary. Často sa vyrábajú masovým spôsobom v továrňach ako cigarety. Náplň z mechanických zásobníkov, ktoré majú tvar valčekov, sa obaľuje do odrezkov viazacích lístkov. Koniec tabakového zvitku sa odreže, aby sa vytvorila požadovaná veľkosť . Valček tabaku sa ovinie do krycieho listu a cigara sa po druhýkrát zareže na jej konečnú veľkosť. Pri výrobe kvalitnejších značiek pracuje i robotník, ktorý vkladá zmes tabaku do zásobníka, spracováva viazací list a obsluhuje stroj.
Vyrobené cigary je pred balením potrebné skontrolovať. Cigary musia byť ušúľané do rovnomerného valčeka a zároveň musia byť pružné, aby odolali menšiemu tlaku. Povrch cigary by mal byť mierne lesklý. Ak je kvalita cigár vhodná na distribúciu, cigary sa rozdelia podľa farby, pracovníci ich oblepia prstienkami s označením, vložia do škatúľ, ktoré prelepia certifikáciou kvality a škatuľky sa v balíkoch prevezú do skladov a obchodov.

L.Z.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
PRÍBUZNÉ ČLÁNKY
- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre