V Japonsku pod pojmom seitan, v Číne známy ako kofu, v USA a v Európe pšeničné mäso alebo glutén je chutná náhrada mäsa, ktorá dokáže obohatiť a zlepšiť vaše stravovacie návyky. Seitan obsahuje málo tuku, veľa bielkovín, ale hlavne textúru podobnú mäsu. Ocenia ho nielen vegetariáni, ale aj všetci, ktorí majú v pláne schudnúť, znížiť svoju hladinu cholesterolu alebo ušetriť nejaké mince.
Už tisícky rokov ho konzumujú v Číne, Rusku, Japonsku, Kórei či na Strednom východe. Z Čínskej kuchyne ho môžete poznať ako obľúbené „Jedlo Budhistov“, a to vďaka nepotvrdenému čínskemu presvedčeniu, že ho vynašli budhistickí mnísi ako vegetariánsku náhradu mäsa. Seitan sa vyrába vymývaním škrobu z pšeničnej múky. Výzorom a štruktúrou sa ponáša na mäso , ale aj na sóju, avšak je vyrobený z obilniny a obsahuje lepok. Preto nie je na rozdiel od sóje vhodný pre celiatikov a alergikov na pšenicu. Obsahuje veľa bielkovín, množstvo minerálov a vitamínov. Označenie seitan ako cesta vymytého od škrobu je trochu zavádzajúce. Pravý seitan sa vyrába varením „cesta“ vo vývare zo sójovej omáčky shoyu, zázvoru a rias kombu. Avšak pomenovanie seitan sa ustálilo pre pšeničné mäso ako také a pre všetky recepty z neho uvarené, preto ho používame aj v tomto článku.
Ak ste šikovným kuchárom alebo takého nájdete, seitan si môžete vychutnať na množstvo spôsobov. Je obľúbený najmä v Ázii, kde ho konzumujú celé generácie rodín. Nemusíte sa avšak pridŕžať len čínskych a ázijských receptov, v ponuke sú aj mexické jedlá ako fajita, môžete si ho osmažiť ako kurča, urobiť na hovädzí spôsob, zo seitanu navaríte hrniec gulášu, pripravíte nepravé rezne, soté alebo fašírky. Nahrádza mäso v toľkých pokrmoch, až sa mu niektorí vegetariáni vyhýbajú s pocitom, že je príliš „mäsitý“.
Výroba gluténového mäsa je jednoduchá a navyše lacná. Z kila múky a vody vymiešajte tuhé cesto a nechajte ho chvíľu odpočívať. Potom cesto pod dostatočným množstvom tečúcej vlažnej vody „vymývajte“ zo škrobu. Škrobovú vodu postupne vylievajte a cesto prestaňte vymývať, až keď bude voda priezračná. Znamená to, že z múky ste vymyli všetok alebo aspoň väčšinu škrobu. Výsledné cesto, hladké a vláknité, môžete opracovávať ako mäso alebo sójové kocky, variť ho v sójovej omáčke, pošírovať v korenenej a bylinkovej vode, dusiť v hrnci či rúre, piecť, variť, vysmážať, opekať, smažiť vo fritéze. Uvaríte ho na mnoho spôsobov, stačí si nájsť svoj obľúbený recept a vymeniť kura, hovädzie alebo bravčové za seitan. Pri istej miere šikovnosti z neho vykúzlite párky aj vianočné „údené“.
Na výrobu seitanu používajte bielu alebo celozrnnú múku s vysokým obsahom škrobu. S lístkovým cestom sa vám podarí upiecť štrúdľu, ale seitan určite nie. Na trhu nájdete aj takzvanú „vitálnu gluténovú múku“, ktorá je sušená a neobsahuje škrob. Stačí do nej len pridať vodu, vymiesiť cesto a piecť, smažiť, opekať, grilovať. Ak nemáte na vlastné vymývanie cesta čas, v obchodoch nájdete množstvo gluténových polotovarov a hotových jedál. Seitan kúpite prírodný, marinovaný alebo údený. V Taliansku nájdete seitan dokonca ako prílohu na pizzi. Pravdou avšak je, že je podobne ako tofu alebo sója bez výraznejšej chuti, preto sa odporúča ho pripravovať s bylinkami a koreninami. Ďalšou nevýhodou je, že pri varení nepúšťa tuk, ktorým by sa dala zahustiť a dochutiť omáčka.
Seitan obsahuje obrovské množstvo bielkovín, najmä nerozpustný proteín glutén, známy hlavne tým, že robí chlieb a pečivo pružným a nadýchaným. Seitan je bohatý v tradíciách a ešte bohatší na živiny. Má viac rastlinných bielkovín ako tofu, poskytuje zdroj vitamínov skupiny B a minerály ako železo. Neobsahuje nijaké nasýtené tuky ani cholesterol. Sto gramov seitanu obsahuje 118 kalórii, 18 gramov bielkovín a menej než 1 gram nenasýtených tukov. Samozrejme, minimálny obsah tuku sa zvýši, keď budete seitan vysmážať alebo opekať, a to o množstvo oleja alebo masti, ktorá sa počas tejto prípravy vsiakne. Zdroj bielkovín v seitane je potrebné avšak dopĺňať aj bielkovinami z mliečnych výrobkov a strukovín, ktoré poskytujú iný typ proteínov.
L.Z.