sobota, 7 decembra, 2024
ÚvodOstatnéRozumiete pozvánke?

Rozumiete pozvánke?

Boli ste prvýkrát pozvaní na slávnostnú recepciu a nevyznáte sa v cudzojazyčných slovách na síce peknej, ale trošku komplikovanej pozvánke? Potrebujete návod na jej rozlúštenie?

Každá pozvánka obsahuje tieto štandardné informácie:

– meno hostiteľa ( konkrétne meno alebo názov firmy, organizácie atď.),

– meno pozvaného ( vážený pán XY, vážený pán XY s manželkou alebo vážený pán XY s rodinou),

– príležitosť a  druh podujatia (či ide o vernisáž, ples, záhradnú slávnosť a iné.),

– kedy a kde (Konkrétne miesto a konkrétny čas. Pri skratke „c.t.“ (cum tempore) sa môžete omeškať až o 15 minút a skratka „s.t.“ (sine tempore) od Vás vyžaduje presný príchod v stanovenom čase na stanovené miesto. ),

– kam poslať odpoveď a „forma odpovede ( Označenie R.S.V.P. znamená prosbu o odpoveď na účasti. Táto skratka pochádza z francúzskeho „Répondez, s´il vous plaît“ a nachádza sa v pravom dolnom rohu. Ak za ňou nasleduje fráza „regrets only“, hosť odpovedá len v prípade neúčasti, za ktorú sa prirodzene zdvorilo ospravedlní. Skratka p.m. (pour memoire) znamená len pripomenutie staršieho osobného alebo telefonického pozvania. Odpoveď na pozvánku posielajte písomne alebo telefonicky najlepšie do troch dní od doručenia. Nezabudnite sa taktiež poďakovať a povedať, že sa nesmierne tešíte.)

Okrem hore vyššie spomenutých informácii, býva na pozvánke aj tzv. dress code – vhodné oblečenie písané zväčša v cudzojazyčných pojmoch. Čo tieto pojmy v preklade znamenajú?

Business suit – denný pracovný oblek.

Smoking – večerný pánsky spoločenský oblek čiernej alebo tmavomodrej farby typického strihu. Skladá sa zo saka s lesklými jedno alebo dvojradovými chlopňami, bezmanžetových nohavíc s jedným lesklým lampasom (luxusný druh materiálu), bielej košele s dvojitými manžetami. Smoking môže byť doplnený o čiernu vestu okrúhleho výstrihu z toho istého materiálu . Neodmysliteľne k nemu patrí čierny motýlik. Do elegantných čiernych topánok alebo do lakoviek patria vždy čierne ponožky. Páni si smoking obliekajú po 18-tej hodine v prípade príležitostí, ako sú slávnostne recepcie, premiéry, plesy…

Dinnerjacket – pre pánov letný smoking, pre dámy dlhé alebo kratšie večerné šaty.

Informal alebo „Tenue de Ville“ či Casual – tmavý oblek so svetlou košeľou a viazankou pre pánov a pre dámy kostým alebo nohavicový kostým. V prípade, že ide o denné podujatie, nemusí byť oblek nutne tmavej farby. Neformálny avšak neznamená ležérny či dokonca športový. Vždy ide o vychádzkový oblek.

„Black tie“ alebo „Cravate noire“ – pre pánov znamená smoking s typickým motýlikom. Dámy si v tomto prípade obliekajú malú večernú toaletu ( krátke večerné šaty do 20-tej hodiny, dlhé večerné šaty po 20-tej hodine, kokteilové šaty alebo decentný elegantný nohavicový kostým.)

„White tie“ alebo „Cravate blanche“- pri takomto označení ide zo strany pánov o najelegantnejší večerný oblek frak. Pozostáva z čierneho otvoreného jednoradového fraku s lesklými chlopňami, z bezmanžetových nohavíc s dvomi lesklými lampasmi a vesty s „véčkovitým“ výstrihom z bielej látky zvanej piké alebo rips. Ďalej k fraku patrí biela košeľa s jednoduchými manžetami a so zvýraznenou náprsnou časťou. „White tie“ znamená biely, ručne uviazaný motýlik rovnakej látky, ako je vesta. Dámy sa pri takomto označení na pozvánke obliekajú do veľkej večernej toalety, ktorou sú dlhé šaty s hlbokým dekoltom alebo odhaleným chrbtom. Doplnkom môžu byť zladené dlhé rukavičky a  šperky. Večerné lodičky majú uzatvorený špic.

„Morning coat“ alebo „Cutaway“- takzvaný žaket alebo „lastovičí chvost“. Už samotné pomenovanie značí, že ide o sako, ktoré vďaka šikmo zastrihnutými koncami šosov pripomína chvost lastovičky. Žaket je tmavosivej farby, doplnený o sivo alebo čierno prúžkované nohavice a sivú vestu.

„No brown after six“- pochádza z angličtiny a znamená nič hnedé po šiestej hodine.

„Habit noir“ – toto označenie umožňuje pánom rozhodnúť sa medzi frakom alebo smokingom.

V prípade akýchkoľvek nejasností, ktoré sa týkajú či už vhodného oblečenia, alebo odpovedi, kontaktujte hostiteľa. Nie je hanbou doplniť si a skonkretizovať informácie o plánovanej udalosti. Ak Vám všetko priblíži a vysvetlí , vrátane oblečenia, je potrebné tieto pokyny dodržať. Prísť v inom ako v požadovanom dress kóde je v spoločenskej sfére veľké „faux paus“ a môže to vážne ohroziť Vašu reputáciu. Taktiež je celkom možné, že na pozvánke nie je uvedený typ požadovaného oblečenia. Vtedy sa oblečte v štýle „informal“ alebo „casual“.

L.Z

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
PRÍBUZNÉ ČLÁNKY
- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre