Pri tomto slovnom spojení mnohým prebehnú hlavou myšlienky o zdravom spôsobe života, kulinárskom zázraku gastronómie alebo spomienky na jeho vynikajúcu a jemnú chuť. Olivový olej patrí medzi top gastronomické jednotky už niekoľko desiatok rokov a vôbec sa nechystá do dôchodku.
História olív a olivového oleja siaha až do šiesteho tisícročia pred Kristom, keď sa v Sýrii a v Iráne začali kultivovať prvé olivovníky. Na ich využitie nečakalo ľudstvo dlho. Asi o tisícročie neskôr sa tento „dar“ vďaka Šalamúnovi a Dávidovi rozširoval z krajiny do krajiny a olivy, ako aj olej z nich vylisovaný, sa stali obľúbenou pochúťkou a kozmetickým prostriedkom. Židia ho dokonca používali do svietidiel, kde predstavoval svätosť. Gréci pridali k posvätnosti aj symbol odvahy. V súčasnosti sa olivový olej používa v gastronómii, kozmetike a farmácii.
Viete o tom, že podľa mnohých štúdií majú najnižšiu mieru úmrtnosti na srdcovocievne choroby práve štáty Stredomoria, čiže tie krajiny, kde je najväčšia spotreba olív a olivového oleja? Tuk, ktorý sa v tomto oleji nachádza, totiž ochraňuje ľudský organizmus pred infarktom. Olivy obsahujú taktiež mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú cholesterol a zabezpečujú množstvo chemických reakcií v našich bunkách. Podľa najnovších výskumov chráni aj pred vznikom rakovinotvorných buniek. Olivový olej možno použiť aj pri žalúdočných vredoch alebo vredoch dvanástorníka. Jedna lyžica olivového oleja obsahuje osem percent dennej dávky vitamínu E, ale aj minerály ako sodík, draslík, vápnik a isté percento vlákniny.
Olivové oleje sa podľa svojej kvality zaraďujú do kategórií. Tieto kategórie nájdete aj na etikete oleja.
Extra panenský olej sa vyrába lisovaním za studena, pričom olivy sú ručne zbierané a lisujú sa len raz. Nemôže sa miešať s inými olejmi, je čírej žltej až zelenej farby, má najnižšiu aciditu čiže kyslosť a je nerafinovaný. Nie je vhodný do teplej kuchyne. Pri grilovaní, opekaní, restovaní rýchlo horí. Panenský olivový olej sa vyrába presne ako extra panenský, avšak z olív o čosi nižšej kvality, čo sa odráža aj na kvalite samotného oleja. Je vhodný do studenej aj do teplej kuchyne.
Čistý olivový olej, známy aj ako klasický konzumný, pochádza z olív najnižšej kvality. Má číru farbu a pri jeho výrobe sa používa aj chemické spracovanie a rafinovanie. Rafinovanie sa vykonáva vtedy, keď sa do oleja ďalším lisovaním olív dostávajú nežiaduce látky, ktoré sa samozrejme musia odstrániť , a to práve rafináciou. Španielske olivové oleje patria medzi klasické konzumné, najkvalitnejšie pochádzajú z Talianska.
Tie najlacnejšie a najmenej kvalitné sa vyrábajú rozpúšťaním olivových výliskov.
Olivové oleje s menšou dymovosťou – čistý a panenský, sa môžu v kuchyni používať aj na smaženie, fritovanie, vysmážanie, opekanie, pečenie alebo grilovanie, extra panenský a panenský využijete ako ingredienciu do marinád, majonéz, pesta (talianska omáčka z bazalky alebo z rajčín, parmezánu a olivového oleja), romesca (španielska omáčka z orieškov, cesnaku a olivového oleja). Taktiež vám poslúži ako korenina, olivovým olejom môžete pokvapkať rôzne pokrmy od šalátov, ryby, mäsa, cestovín, rizota, toastov, jednohubiek, zemiakov, polievok a podobne. Výborne chutí i obyčajný chlieb alebo iné pečivo namáčané do panenského oleja, ešte lepšie sú hrianky pokvapkané olivovým olejom a postrúhané cesnakom a syrom.
Olivový olej pripomína trochu víno, tiež pochádza z ovocia (olivy sú ovocie) a každý druh sa hodí k inému jedlu. Tak napríklad robustný extra panenský je priam zrodený pre ryby, marinády, silné koreniny ako cesnak a čierne korenie. Panenský , so svojou strednou intenzitou chute a arómy, je stvorený pre syry, najmä mozzarellu, chlieb a pečivo, čerstvú alebo dusenú zeleninu či pečené zemiaky. Olivový olej z neskoršieho zberu je vhodný aj na pečenie múčnikov a výrobu majonézy. Obyčajný alebo klasický olivový olej je najvhodnejší na vyprážanie a fritovanie.
Olivový olej neskladujte v chladničke, avšak na chladnejšom a tmavšom mieste s dokonale zatvorenou fľašou. Ak je totiž vystavený kyslíku, teplu a svetlu, začne v ňom prebiehať oxidácia , ktorá má za následok zatuchnutú chuť.
L.Z.