sobota, 7 decembra, 2024
ÚvodNápojeExtravagantná koktailová revolúcia

Extravagantná koktailová revolúcia

Miešané nápoje alebo koktaily ľudia milujú. Ich príprava si vyžaduje veľkú šikovnosť a kreativitu. Vynachádzaním nových receptov a techník sa zaoberá mixológia a remeslo je opäť raz povýšené na umenie. Veď vidieť špičkového barmana pri práci znamená sledovať skvelú show. Nuž a v  dobe, kedy aj včerajší nápad je zastaraný, vystupuje do popredia molekulárna mixológia. Podobne ako molekulárna gastronómia využíva vedu, aby od základov zmenila tradičný pohľad na nápoje. Vychutnávať si drinky v tekutom stave dnes už nestačí

Molekulárna mixológia stavia na princípoch molekulárnej gastronómie. Základnou myšlienkou je využitie chémie a fyziky pri inovácii kulinárskych techník. Molekulárna mixológia umožňuje servírovať známe koktaily vo forme kociek, guľôčok alebo gélu. Ako je to možné? Využitím chemických procesov, rôznych prísad a esencií sa štruktúra nápoja mení na úrovni molekúl. Preto sa niektoré koktaily ocitajú na hranici, kedy sa konzument opýta: „Prepáčte , jem, alebo pijem?“ Odpoveď by mala znieť jednoducho. Nejeme ani nepijeme.

Len svojimi zmyslami oceňujeme bohatstvo nezvyčajných, delikátnych chutí.
Pre mnohých ľudí sú pojmy ako chémia a chemické látky v gastronómii trochu mätúce. Aj samotné spojenie molekulárna mixológia znie dosť „ nejedlo“. Niektorí nadobúdajú presvedčenie, že pridávané ingrediencie sú umelé a nezdravé. Vzniká tak akýsi rozpor medzi prírodným a syntetickým. Uveďme ale veci na pravú mieru. Všetky prísady pridávané do nápojov /alebo jedál/ sú úplne prirodzené. To, že sa niekomu podarilo napríklad dehydrovať bielkovinu z vaječného bielka a vytvoriť z nej mimoriadnu penu ešte neznamená, že je takto upravené vajíčko škodlivé.

Dokonca aj obyčajný gin s tonikom môžete ochutnať vo forme nadýchanej peny. Emulzia taktiež prekvapuje. Je jemnejšia ako pena, obsahuje väčšie bubliny. Kombinujú sa väčšinou dve rôzne tekutiny, ktoré bežne nie je možné zmiešať. /Jedna z nich je napríklad na olejovej báze./
Ak si túžite vychutnať svoj obľúbený koktail ako kaviár, molekulárna mixológia vám to umožní. Mixológ bude pracovať s amidom sodným a kalciom, ktoré vytvorí pevnú membránu guľôčok s koktailom vo vnútri.

Exotická riasa chondrus crispus /Kappa Carrageenan/ alebo írsky mach a tiež rastlina agar- agar sú prírodné „gelifikátory“. Vytvárajú želatínové a gélové štruktúry ideálne na kreovanie geometrických tvarov. Molekulárna gastronómia má preto nespočetné množstvo aranžérskych možností. Koktail sa môže premeniť na kvet či list, nadobudnúť akýkoľvek tvar. Príťažlivá predstava!

Kvalitní molekulárni mixológovia sa neboja experimentov. Skúšajú extravagantné kombinácie prísad. Zároveň priznávajú, že často až stovky úplne zlých pokusov vytvoria jedinú kreáciu, ktorá si podmaní masy ľudí s rôznorodými chuťami.
Postupy pri vytváraní týchto nápojov sú pomerne zložité. Molekulárna mixológia je veda. Je nevyhnutné dôkladne poznať zloženie všetkých prísad, pretože chemické reakcie, ktoré prebiehajú, sú veľmi krehké. Aj malá odchýlka alebo nepozornosť sa nepríjemne odzrkadlí na výsledku. Domáce kuchtenie, respektíve mixovanie nie je nemožné, ale vyžaduje si precíznu prípravu.

Boom, ktorý priniesla molekulárna mixológia, prichádza na Slovensko len pomaly. Napriek tomu je jedným z popredných mixológov svetového mena slovenský rodák Stanislav Vadrna.

PRÍBUZNÉ ČLÁNKY
- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre