sobota, 7 decembra, 2024
ÚvodNápojeČierny čaj

Čierny čaj

Čierny čaj – jednoducho klasik!

Keď sa čaj (zelený) v 17. storočí dostal do Európy a po čase sa stal obľúbenou pochutinou, narastajúci dopyt priviedol výrobcov k dokonalejšej forme fermentácie. Čierny čaj sa prestal, ako jeho starší zelený brat, konzervovať lisovaním a vznikol tak ľahko odlíšiteľný nový produkt čajovníka. Číňania ho nazývajú i červený, kvôli farbe nápoja z vylúhovaného čaju. Ide o najviac fermentovaný druh čaju. Listy sa po zbere nechajú zvädnúť, voda sa vyparuje a jednotlivé časti krehnú. Vnútri listu začínajú prebiehať rôzne chemické procesy. Keď listy zvädnú, zvinú sa a nasleduje úplná fermentácia, ktorá má na svedomí typickú výraznú vôňu čierneho čaju, farbu (zlatistá prechádza do červenej až silno tmavej) a trpkastú chuť zaháňajúcu smäd. Fermentácia (alebo i oxidácia – chemicky správnejší výraz) sa zastavuje prudkým zvýšením teploty. Aby čaj dosiahol čo najlepšiu kvalitu, dosúša sa a prirodzene neskôr i zbavuje možných nečistôt a nadbytočných stoniek.

Ako všetky čaje i ten čierny je ložiskom zdraviu prospešných látok (ich pôsobenie avšak narúša Britmi obľúbené ochucovadlo – mlieko). Znižuje výskyt srdcovocievnych chorôb (síce menej ako zelený čaj) a obsahuje i látky potláčajúce vznik rakoviny. Najväčší pozitívny vplyv možno badať na nervovej sústave. Zvyšuje mozgovú a duševnú činnosť (pretože uľahčuje prenos kyslíka do dýchacích orgánov a obsahuje vitamín B1), zároveň upokojuje vznikajúcu nervozitu a odoláva všetkým stresujúcim situáciám (odbúrava stresové hormóny). Človek, ktorý pravidelne pije čierny čaj, lepšie zvláda záťažové situácie a „ovláda svoje nervy“. Ľudí so zvýšeným cholesterolom poteší určite správa, že čierny čaj pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi.
Dobre známe sú aj protihnačkové účinky. Silný (dlho vylúhovaný) čierny čaj sa odporúča piť pri problémoch s riedkou stolicou.

Obsahuje viac kofeínu ako iné druhy čajov, takže pri nadmernom požití (odporúča sa 4 – 5 šálok denne) môže spôsobiť nespavosť. Priveľa teínu uľahčuje vznik nepekných škvŕn na zuboch a u citlivejších ľuďoch môže byť príčinou migrény.

Príprava čierneho čaju sa od ostatných typov líši časom vylúhovania. Do predhriatej šálky nalejeme horúcu vodu, vhodíme 1 čajovú lyžičku lístkov a priklopíme tanierikom alebo viečkom, aby sa nádoba naparila. Lúhujeme 3 až 5 minút. Aromatizované čierne čaje od 2,5 do 3 minút.

L.Z.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok
PRÍBUZNÉ ČLÁNKY
- Advertisment -
Google search engine

Najpopulárnejšie

komentáre