Ľahké, sladké a zároveň osviežujúce ovocie, známe aj pod názvom euphoria fruit (euforické ovocie). Longan bobule predstavujú jedny z takzvaných super bobúľ používaných v čínskej medicíne, medzi ktoré patrí aj goji a jujube.
Longan bobule sú sladké sirupovité ovocie s tvrdou lesklou čiernou kôstkou v strede. Čerstvo nazbierané zrelé plody majú hrubú béžovú až hnedú kôrovitú šupinu, ktorá sa ľahko praskne a odhalí chutnú bielu až priesvitnú dužinu. Škrupinka a kôstka sú nejedlé. Prezreté plody majú mäkkú a tmavú kôru a dužina stráca svoju sladkú chuť. Ovocie rastie na tropických stromoch v Juhovýchodnej Ázii, Číne, Malajzii, Indonézii, v Kórei, Vietname alebo v Thajsku, kde ho poznať pod názvom Lamyai. Do Juhovýchodnej Ázie sa Longan dostali vďaka čínskym emigrantom, ktorí ho na toto územie so sebou priniesli pred stovkami rokov. O prínose Longan bobúľ sa v juhovýchodnej časti Ázie hovorí ako o „dare Číny“, čo iba naznačuje vzácnosť bobúľ pre ich liečivé účinky. V čínskom jazyku sú známe ako long yan rou, čo znamená dračie oči, pretože rozpolená bobuľa pripomína dužinou bielko a čiernou kôstkou v strede dúhovku.
Bobule Longan sú chuťou a výzorom príbuzné liči, sú avšak menej šťavnaté a menšie. Textúra a veľkosť ošúpaných bobúľ by sa mohla prirovnať k bobuliam červeného hrozna. Longan sa predávajú konzervované v sirupe alebo vykôstkované a sušené, vtedy majú zlatohnedú dúhovú farbu. Aby sa ľahšie oddelilo osivo od drsnej hrubej šupky a kôstky vo vnútri, Longan sa zľahka zahrejú a údia. Pridávajú sa do likérov, cukroviniek, dezertov a ako prírodné sladidlo do polievok alebo iných ázijských pokrmoch založených na sladko-kyslej báze. V čínskych štvrtiach z nich vyrábajú aj ovocný sorbet.
V čínskej medicíne sa používajú ako tonikum na krv, slezinu, srdce, pomáhajú znížiť únavu, nízku energiu, zlepšujú myseľ a pamäť. Udržiavajú mladosť a vitalitu, duševnú sviežosť. Už starí ázijskí bylinkári používali bobule Longan ako upokojujúci a relaxačný prostriedok. Longan obsahujú veľa antioxidantov, antikarcinogénov a látky chrániace pečeň. Známe sú svojim vysokým obsahom železa, mangánu, fosforu, draslíka, vitamínu A a C. Longan obsahujú aj fenolové zlúčeniny ako kyselina galová, ellagová, korilagín.
Bobule Longan obsahujú veľa glukózy, a preto sú výborné na vyrovnanie mozgovej únavy, nespavosti, úzkosti a zlej pamäti. Sú výbornou surovinou hlavne pre starších ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou, demenciou, amnéziou a výpadkami pamäte. Longan bobule ocenia avšak všetci psychicky pracujúci, ktorí musia logicky uvažovať, kreatívne rozmýšľať alebo akokoľvek myslieť. Longan bobule majú svoje využitie aj v kozmetickom priemysle, pretože zabezpečujú lesklú a jemnú pokožku, hebké vlasy a zdravé oči. Tonikum z Longan bobúľ sa predáva ako „povzbudzovač“ sexuálnej vitality a atraktivity. Longan upokojujú fyzickú a najmä psychickú stránku organizmu, čím pomáhajú liečiť nespavosť a znižujú stres. Neutralizujú jedy, napríklad vo Vietname ho už storočia používajú ako protijed pri uštipnutí hadom. Zaženú aj bolesti žalúdka. Napriek vysokému obsahu cukru sú vhodné aj pre diabetikov, pretože pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi. Navyše, obsahujú 15-krát viac železa ako špenát a 20-krát viac ako hrozno. Železo v Longan bobuliach znesú aj citlivejší jedinci, pretože je prítomné v organickej forme, ktorej použitie telo lepšie reguluje.
Na slovenskom trhu sú v súčasnosti Longan bobule menej dostupné. Možno ich objednať skôr zo zahraničných stránok alebo kúpiť si ich ako suvenír z exotickej dovolenky strávenej v Ázii, či počas výletu v amerických či anglických čínskych štvrtiach. Sušené a konzervované možno nájsť aj v obchodoch alebo supermarketoch, najbližšie ich pravdepodobne nájdete v susednom Rakúsku. Určite ich nakupujte počas a pár týždňov po auguste, kedy zrejú, pretože neskôr už môžu byť oveľa drahšie. Vyberajte si bobule bez plesnivých škvŕn a tie, ktorých šupka prilieha k dužine. Vzduchové kapsičky medzi kôrnatou šupkou a dužinou znamenajú, že vnútro začalo hniť.
L.Z.