Je to produkt biodynamického poľnohospodárstva – poľnohospodárstva, ktoré rešpektuje životné zákonitosti a je podporované silovým pôsobením oživenej prírody prostredníctvom špeciálnych jemnohmotných hnojív.
Prvé pokusy s biodynamickým poľnohospodárstvom odmietajúcim používať akékoľvek chemické látky prichádzajú v 20-tych rokoch 20. storočia. Pre všetky výrobky vyrobené pomocou biodynamických preparátov, vrátane biodynamického vína, sa používa jednotné označenie Demeter. Hlavnou myšlienkou biodynamického poľnohospodárstva je idea farmy ako jednotného a samostatného organizmu, ktorého prvky – orgány- sa vzájomne prepájajú a ovplyvňujú.
Biodynamické víno sa vyrába z hrozna dopestovaného na biodynamickej farme bez použitia akýchkoľvek chemických látok, pesticídov, herbicídov, kvasiniek, umelých farbív, fungicídov a podobných synteticky vyrobených látok. Táto pôda sa môže hnojiť výhradne prírodným hnojom a kompostom. Ako biodynamické prípravky sa používajú rastliny (harmanček, praslička roľná, dubová kôra, púpava, pŕhľava), kravský hnoj a kremeň. Len na zdravej a živej pôde môže vyrásť zdravý vinič, z ktorého sa vyrobí „najzdravšie víno na svete“ (podľa nemeckej asociácie DGHUT). Nemýľte si biodynamické víno s bio vínom, biodynamické je totiž niečo ako jeho vyšší stupeň. Bio víno je zdrvavé, biodynamické ešte zdravšie.
Pestovanie viniču je vysoko ovplyvňované postavením planét a Mesiaca. Podľa mesačného kalendára a kalendára postavenia planét sa vyrába špeciálny „biodynamický kalendár“, podľa ktorého sa pestuje nielen vinič ale i ostatné biodynamické plody. Vínna réva totiž využíva energiu Mesiaca, Slnka a hviezd na zdravé a energiou nabité hroznové plody. A táto energia, povzbudzujúca sila a neutíchajúce zdravie sa dostáva i do biodynamického vína. Jeho chuť je oproti „obyčajným“ vínam dlho doznievajúca a premenlivá. I o pár minút po vypití dúšku vína, cítite jeho ďalej vyvíjajúce sa príchute.
Biodynamické víno nielenže uvoľňuje dlhodobo pôsobiaci stres, dodáva vám energiu a imunitu, znižuje náchylnosť na civilizačné choroby súčasnosti, ako je rakovina, srdcovocievne choroby alebo alergia, taktiež spomaľuje predčasné starnutie a zvyšuje potenciu. Zaujímavosťou biodynamických vín je, že pár dní po otvorení nestrácajú svoje schopnosti, ale naopak stále nasávajú kvalitu. Takto otvorené vína vydržia od 1 týždňa až po 3 týždne, čo záleží na konkrétnom druhu vína.
Súčasným nadšeným propagátorom biodynamického vinohradníctva je majiteľ francúzskeho vinárstva v údolí rieky Loiry Nicolas Joly
Kto za tým všetkým stojí?
Za zakladateľa biodynamického poľnohospodárstva sa považuje Rudolf Steiner (1861-1925),rakúsky filozof, zakladateľ antropozofie – druhotného náboženstvo, ktoré sa zaoberá rozvíjaním duchovných schopností. Príroda a jej súčasti, rastliny, živočíchy človek sú prepojení s kozmom, vesmírom. Rudolf Steiner pomohol mladým poľnohospodárom, ktorý sa zaujímali o ekologické poľnohospodárstvo a jeho budúcnosť, časť svojich prednášok venoval agrikultúre a spojením slov biologický a dynamický vytvoril biodynamiku. Základnou myšlienkou Steinerovej biodynamickej agrikultúry bola individualizácia farmy a prepojenie pestovania s javmi a procesmi vesmíru.
L.Z.