Najviac stravy a zároveň i najpestrejšej by sme mali prijať ráno. Sýte raňajky prinášajú telu úžitok, sýta večera škodu. Časový rozvrh a množstvo prijatého jedla závisí od zamestnania a spôsobu životného štýlu. Ľudia so sedavým zamestnaním potrebujú menej prijatých kilojoulov ako ľudia fyzicky ťažko pracujúci. Treba myslieť i na fakt, že človek býva po veľmi výdatnom jedle skôr ospanlivý ako sršiaci energiou. To znamená, že počas polhodinovej obednej pauzy nezjeme i dupľu ťažkého obeda, keď nás čaká ešte 4 hodinová pracovná doba.
Základom stravovania je pravidelnosť. Minimálne tri chody za deň (raňajky, obed, večera), optimálne štyri chody (desiata alebo olovrant) u detí a fyzicky ťažko pracujúcich 5 chodov (desiata aj olovrant). Najzákladnejší chod, raňajky, ešte stále väčšina populácie ignoruje. Ľudia nemajú čas, radšej si dlhšie pospia alebo si namýšľajú, že nemajú chuť. V práci sa lačný žalúdok zaleje kávou a hotovo. Raňajky sú pritom základom zdravej výživy a spokojného života. Chránia nás pred rôznymi ochoreniami, ktoré nesúvisia len s tráviacou sústavou. A taktiež i pred obezitou. Čo nezjeme ráno, pridáme si na obed a na večeru. Raňajky sú avšak nevyhnutnou energetickou bombou fyzickej a mentálnej výkonnosti a ochranou organizmu.
Ráno by sme mali začať vnútorným oplachom organizmu väčším pohárom vody alebo bylinkového čaju a príjmom potravy, ktorá je zdravá a energetická. Celozrnné pečivo, ovsené vločky, nízkotučné mliečne výrobky, jogurty, syry, strukoviny, orechy, ovocie, zelenina, med, cereálie a sója sú najlepším výberom “raňajkového menu“.
Po ľahkom olovrante (jogurt, ovocie, ryžový chlebík a podobne) prichádza na rad obed. Každý obed by mal začínať polievkou. Teplou polievkou sa roztiahnu a rozšíria žalúdočné cievy a vylúčia potrebnú tráviacu žalúdočnú šťavu. Polievka je preto podmienkou bezchybného trávenia. Až keď je sliznica dostatočne prekrvená, môžeme konzumovať hustejšie jedlo. Ak je hlavný chod sýty (pečené mäso), podávame redšiu polievku (vývar), ak je hlavné jedlo ľahšie (cestoviny, zeleninový šalát), podávame polievku hustejšiu a sýtejšiu (hríbová, gulášová a podobne). Husté strukovinové polievky môžu z času na čas tvoriť i hlavné jedlo a vtedy ich podávame z celozrnným pečivom.
Špeciálny jedálny lístok zostavujeme deťom a starším ľuďom. Detský organizmus rastie a vyvíja sa. Telo sa buduje predovšetkým bielkovinami, ktoré tvoria základnú zložku všetkých telových tkanív. Deti by mali konzumovať dostatok mliečnych výrobkov a vajec, ľahko stráviteľného mäsa a strukovín. Detský organizmus je náchylnejší na infekčné choroby ako už vyvinutý organizmus dospelého človeka. Imunitu zabezpečí vysoký príjem vitamínov A, C, D a skupiny B. Dieťa si musí osvojiť zvyk jesť veľké množstvo ovocia a zeleniny. To je častým problémom detí súčasnosti. Sladkosti konzumujú častejšie a radšej ako citrusy alebo domáce ovocie. Zdrojom energie, pretože pohyb je pre deti charakteristický, sú sacharidy a cukry (nemyslia sa tým sladkosti a koláče). Prijatý cukor premieňa vitamín B 1, a preto by mal rodič zabezpečiť jeho vyšší prísun. Tento vitamín sa nachádza v kvasniciach, ryžových a obilninových otrubách, strukovinách, mrkve, špenáte, pečeni, v mäse a v obličkách. Preto je vhodné zameniť biele pečivo za celozrnné. Tráviace ústroje detí sú taktiež oveľa citlivejšie. Takže i keď zanedbávame pravidelnosť našej stravy, nezanedbávajme pravidelný jedálny lístok detí. Podávame im menej ťažie jedlá, menšie porcie, menej okorenené.
Starší ľudia prechádzajú mnohými fyziologickými procesmi, ktoré si vyžadujú zmenu stravovacích návykov. Organizmus starých ľudí sa vysušuje a látková výmena znižuje. Umelý, mnohokrát i chýbajúci chrup, znížená produkcia tráviacich žliaz a celkovo znížená ohybnosť tráviacej sústavy zhoršuje vstrebávanie potravy. Ľudia v staršom veku by mali prijímať minimum tukov, ktoré poškodzujú cievy a optimum sacharidov, ktoré im nezaťažia tráviaci trakt. Strava sa podáva niekoľkokrát denne na konci so skoršou a ľahšou večerou. Vyhýbame sa dráždivým korenistým jedlám a jedlám vyprážaným.
Tu si môžete prečítať aj prvú časť tohoto článku